Ден на отворените врати се провежда в Университета по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив. Кандидат-студенти, родители, партньори и гости имат възможността да разгледат учебната база на висшето училище – аудитории, семинарни зали, лаборатории и да дегустират храни и напитки, разработени от студенти. Днес е и финалния етап от ученическото състезание за иновации, организирано от УХТ. Имаме честта и привилегията да имаме много добро партньорство с бизнеса, което прави обучението практическо насочено, каза в словото си ректорът проф. Галин Иванов. 
Сред разработените продукти от катедра "Технология на месото и рибата" са мариновани черноморски медузи с чесън, оцет и копър. Студентите представят още леберкез или кекс от месо, приготвен от свинско месо, яйца и мая, маринована херинга, чоризо и колбас от пилешки гърди, кашу и корички от портокал. Кашкавал от брашно от шипка, с лавандула и самардала, швейцарско сирене и безлактозен скир са продуктите на обучаващите се в катедра "Технология на млякото и млечните продукти". 
Катедра "Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла" представи козметично желе с етерично масло от роза и депантенол, соли за вана с етерично масло от хвойна и лавандула, глицеридни сапунчета и карамелажни бонбони, в чийто състав има етерични масла от роза и лавандула. Вина със селектирани от студенти сортове грозде, крафт бира с плодови нотки "Ейл" и по-разпознаваемата в България "Лагер" бира, овесени безалкохолни напитки с ванилия и лешник са част от представените разработки от катедра "Технология на виното и пивото".
"Технология на зърнените, фуражните, хлебните и сладкарските продукти" представи функционалния хляб "Топи", който се използва за превенция на заболявания, свързани с нарушен глюкозен метаболизъм. Той съдържа 50 процента пълнозърнеста пшеница, 50 процента пълнозърнест ръж и специална съставка. Доказано след опити в болници в Пловдив хлябът намалява гликемичния индекс, посочи доц. Цветана Гогова. На щанда им присъстваха още ябълков пай с портокалови корички, бурбонска ванилия, 100 процента ръжен хляб, баници с гъби и картофи, петифури, ябълков кейк, еклери, хляб с активен въглен, сладък ръжен хляб с шипка и касис и други. 
Сред останалите иновации бяха пробиотици със седем щама, млечна закваска, роботи, машини и оборудване.
Днес се провежда финалът на третото издание на най-голямото ученическо състезание в България, създадено и организирано от УХТ. В аула „Проф. Милен Бешков“ 80 отбора от цялата страна презентират своите идеи в четири тематични направления - храни и напитки, мехатронни системи, икономика и предприемачество, туризъм, хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг. Най-много са разработките в сферата на екологията, четири разработки за обредни хлябове, роботизирани ръце. По всяко направление ще бъдат наградени първите три отбора, а бизнесът награждава 10 отбора, обясни доц. Десислава Вангелова. 
За първи път присъстващите могат да се присъединят към Re:bazaar - градско събитие за зелен лайфстайл и фестивал на осъзнатото потребление, устойчивите практики, рециклирането и повторната употреба на качествени вещи, лекции и игри. Организира се съвместно с Майна Town и на него се предлагат продукти от изцяло рециклирани материали, а потребители и производители ще представят своя личен еко пример. 
На събитието присъстваха областният управител на Пловдив инж. Илия Зюмбилев, представители на браншови организации, мениджъри на фирми от хранително-вкусовата индустрия.