Русе е първата област в страната, в която е извършено голямо проучване на тема „Употреба на  психоактивни вещества“ сред ученици от пети до 11-и клас. Обхванати са 5421 деца от 48 училища в региона, както и 4592 родители. Това е второ подобно проучване, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Русе Росица Георгиева.
Предходното беше обобщено и представено в началото на миналата година.
Анкетата е част от инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“ по идея на журналиста Румен Николаев. 
Таня Тончева от Регионалната здравна инспекция в Русе представи резултатите от проучването. 
През ноември миналата година са раздадени анонимни анкетни карти на 5421 ученици на възраст между 11 и 17 години от 48 училища в област Русе и на 4592 родители на учениците, участващи в проучването.
На въпрос „Чували ли сте или не сте чували за ваши връстници, които употребяват наркотици?“ положително отговарят 42,33 процента от децата. 
На въпрос „А чували ли сте или не сте чували за хора, които предлагат наркотици на ваши познати?“ 38,18 процента отговарят, че на техни познати е правен опит да бъдат продадени наркотици. Други 16,21 на сто са на мнение, че ученици предлагат незаконни вещества, 10,24 процента имат наблюдения, че наркотици се предлагат от лица, които вече не учат, 11,72 на сто свързват такъв тип търговия с непознати, а 61,81 процента нямат представа какъв е пътят за разпространение на наркотици сред учениците.
„Обезпокоителен е фактът, че данните от предходното проучване се потвърждават“, обясни Тончева. 
На друг въпрос „Били ли сте или не сте били свидетел на инцидент с ваш връстник след употреба на наркотици?“ положително са отговорили 14,19 процента от анкетираните.
Анкетата показва още, че 11,55 процента от учениците са употребявали райски газ, като 3,95 на сто са във възрастовата група от пети до седми клас. 
На въпрос „През последните 12 месеца употребявали ли сте редовно наркотични вещества?“ 147 ученици - или 2,71 процента, са отговорили, че употребяват редовно марихуана, 53 ученици (0,97 процента) амфетамини, 57 ученици (1,05 на сто) екстази, а 58 ученици (1,07 процента) опиати. Други 122 ученици (2,25 на сто) са отговорили, че употребяват „други“ наркотични вещества.
На въпрос „Употребявали ли сте някога през живота си наркотични вещества? Посочете веществото или веществата?“ 226 ученици (4,16%) са отговорили, че са употребявали някога марихуана, 49 ученици (0,9%) - амфетамини, 47 ученици (0,86%) - екстази, 40 ученици (0,73%) - опиати, а 74 ученици (1,36%) са отговорили „други“.
Проучването показва, че 8,04 процента от учениците са употребявали някога наркотични вещества.
Според проучването учениците свързват употребата на наркотици с по-скоро неприятни изживявания и неприемливи поведенчески стратегии.
Анкетираните родители са отговаряли на 10 въпроса, свързани с оценката на поведението и наблюдения върху промени в обичайните навици и приоритети, общуването и успеваемостта в училище на техните деца. 
Близо 60 процента от възрастните заявяват, че са информирани какво е въздействието от употребата на наркотици. Около една трета от анкетираните са чували за деца, връстници на детето им, които имат проблеми с психоактивните вещества. 
Близо 60 на сто от родителите разчитат, че детето им ще сподели, ако има проблеми с наркотиците, а 12 на сто отговарят отрицателно. 
На въпрос „Имате ли подозрения, че детето ви употребява някакви наркотици?“ само 3,22 процента от родителите отговарят положително. 
„На този въпрос се забелязва повишение на процентите на родителите, които подозират, че децата им употребяват наркотици в сравнение с предходното проучване, когато са били само 0,76 процента“, обясни Тончева. 
„Основният извод и от двете проучвания може да се изведе от наблюдението, че голям процент от учениците от 5-и до 11-и клас не смятат темата за наркотичните вещества за чужда. Каналите им за информация са различни, но в повечето случаи прави впечатление твърдението, че имат преки наблюдения върху случващите се процеси. Процентът на признаващите, че са употребявали някога наркотици, остава устойчив и тази година. Що се отнася до употребата на марихуана, той е 4,16%, като при предходното проучване същия отговор са дали 5,23%“, обясни Тончева. 
Опитвалите забранени субстанции ученици са 8,04%, като в предходното проучване те са били 7,36%, като по-голямата част от тях - 4,16 на сто, са експериментирали с марихуана. 
Към отговор „други“ учениците категоризират „райски газ“ като наркотично вещество, което води до заключението за причините, поради които се употребява този вид фармацевтичен продукт. Броят на учениците от осми до 11 клас, употребявали „райски газ“, е 17,05 на сто.