Тракторист е намерил „тенекийки с изображения“ - това е първото съобщение за откриването на прочутото Боровско съкровище, познато днес по целия свят. Новината за „тенекийките“ била съобщена на русенския археолог Димитър Иванов в началото на зимата през 1974 година и така започва новият живот на голямата находка от антично време - IV век пр.н.е. Това разказа Надя Стоянова, дългогодишен уредник на русенския музей и съпруга на Димитър Иванов, извършил разкопките през декември 1974 г. Вчера Регионалният исторически музей откри изложба, посветена на 50 години от намирането на Боровското съкровище. Тя се състои от серия постери поставени пред Лапидариума /срещу хотел „Чарлино“/. Снимките по тях са на Адам Ваго, фотограф от Фийлд Мюзиъм, Чикаго.
Трактористът, извадил на бял свят един от малкото оцелели шедьоври на изкуството на траките при оран в местността Сиври тепе край Борово, се казва Трайчо Стоев, а съкровището се състои от 5 сребърни съда с позлата - 3 ритона, каничка ритон и разлата купа. Върху съдовете са открити надписи, свързани с тракийския одриски цар Котис I (383-359 г. пр.н.е.).
След като вижда първите два ритона, Димитър Иванов бързо организира спасителни разкопки, благодарение на които се събира съкровището във вида, в който го позвават всички.
„Ако не беше бай Ради от читалището, който да покани Митко, за да види какво са събрали местните хора, съкровището щеше да се разпилее на части и нямаше да го има“, обобщи Надя Стоянова.
На откриването на изложбата проф. Николай Ненов подчерта емблематичното място на Боровското съкровище в разказа за древните траки и тяхната митология, тъй като множество от сцените по каничката от съкровището представляват „видим мит“, по думите на проф. Иван Маразов. Знанието за траките е важно за всички нас, тъй като ни вписва в европейския културен маршрут „Дунавския път на Желязната епоха“.
За мястото на съкровището говори д-р Върбин Върбанов, който го вписа в контекста на гетския свят и уточни, че множеството могили в региона на Борово имат силен потенциал за изграждане на презентационен център и туристическо място, тъй като са белег за силна местна власт.
Днес Боровското съкровище е едно от най-разпознаваемите у нас, а в момента гостува в Канадския музей за история, като част от изложбата „Първите владетели на Европа“.