Бъдещите възможности за финансиране на големи русенски проекти обсъди кметът Пенчо Милков и с ръководителя на офиса на Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/ в България Теодор Радонов и старши съветника Борислава Габровска.
„Русе е град, който се развива много бързо в индустриално отношение, което налага още по-сериозно да помислим как да обезпечим живота на гражданите по възможно най-добрия начин както инфраструктурно, така и като уреденост на средата. Проектите, по които предстои да търсим подкрепа, са свързани с намаление на разходите за електроенергия, като така ще се включим още по-сериозно и в борбата с климатичните промени“, каза кметът Пенчо Милков.
 Обсъдени бяха начините за нисколихвено финансиране на проекта за изграждане на водородна станция за зареждане, по който Община Русе работи съвместно с Русенския университет, БАН, Асоциацията на дунавските общини и „Параходство Българско речно плаване“. Проектът включва изграждане на фотоволтаичен парк на територията на новото депо на „Общински транспорт Русе“, на електролизьор за производство на 800 кг водород на ден, който ще се захранва от фотоволтаичния парк, както и на станция за зареждане с водород. Предвижда се и закупуването на 20 автобуса, които ще се задвижват с водород. Те ще се използват по маршрути на обществения превоз в Русе. В рамките на мащабния проект ще се преобразува и влекач на БРП, който ще работи с хибридна батерия с нулеви емисии и ще се задвижва с горивни клетки.
Другите теми бяха интелигентните системи за транспорт, по-добрата жп свързаност в града, както и увеличаващата се нужда от промени в екологичната политика на общините.
 Представителите на ЕИБ разясниха какви са механизмите за съфинансиране на общините, както и предимствата на банката пред други финансови институции. Посонечо беше, че общините партньори получават безвъзмездна финансова помощ за техническото обезпечение на проектите.